VSY Biotechnology’de kadınlar, yönetim de dâhil olmak üzere her alanda çok belirleyici bir konumda bulunuyor

CEO Özge Altunbaş Göktekin:

“VSY Biotechnology’de kadınlar, yönetim de dâhil olmak üzere her alanda çok belirleyici bir konumda bulunuyor”

VSY Biotechnology, Türkiye’de kadın çalışan oranının en yüksek olduğu şirketler arasında yer alıyor. İstihdam sayısı 320 olan şirkette, her departmanda görev yapan kadın çalışanlar mevcut. Şirketin üst düzey yöneticisi de bir kadın.

CEO Özge Altunbaş Göktekin,  daha önce İş Geliştirme, Yurt Dışı Departman Yöneticiliği gibi VSY Biotechnology’de gerçekleştirdiği farklı pozisyonlardan sonra VSY Biotechnology’nin CEO’luğu görevini de yıllardır başarıyla sürdürüyor. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne ithafen kendisine VSY Biotechnology’deki kadın oranlarını sorduk ve dünya kadınlar gününü konuştuk.

Kadınların daha çok söz sahibi olduğu güzel bir dünya dileyerek, tüm kadınların “Dünya Kadınlar Günü” nü kutladığını belirten CEO Özge Altunbaş Göktekin sorularımızı şöyle yanıtladı.

VSY Biotechnology’de Kadınların konumu nedir?

VSY Biotechnology Ailesi’nin tüm bireyleri bizler için çok değerli. Yetenek ve uzmanlık alanlarında kadın-erkek bir bütün içerisinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. VSY Biotechnology Ailesi’nin yüzde 50’si kadın çalışanlardan oluşuyor. Yönetimde bulunan kadın çalışan oranı ise yüzde 60 düzeyinde. Kadınlar; finanstan, insan kaynaklarına, kurumsal iletişim ve pazarlamadan sevkiyata kadar her departmanda görev alıyor.  VSY Biotechnology’de kadınlar, yönetim de dahil olmak üzere her alanda çok belirleyici bir konumda.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne yönelik şirket içi etkinlikleriniz oluyor mu?

Evet, VSY Biotechnology’nin kadınlarına her yıl Kadınlar Günü’nde sürprizler yapıyoruz. Bu yıl kadın çalışanlarımızla; özel notlar ve günün anlamına uygun hediyeler paylaştık. VSY Biotechnology çalışanlarına mesajımız: “Dünya Seninle Güzel.”

Yeterli kadın istihdamının olduğunu düşünüyor musunuz?

Türkiye ve dünyada kadın istihdam oranları oldukça düşük seviyede, fakat bir yandan son yıllarda yükselme eğilimi göstermesi sevindirici. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre kadın istihdamı 2018’de Türkiye’de yüzde 30’lara çıktı ve umarım daha da gelişecek. Kadınların toplumsal ve ekonomik platformda yer almaları ve görev üstlenmeleri çok daha hedefe odaklı, başarılı ve bütünsel verimli bir yapıyı oluşturacak.

Dünya Kadınlar Günü nereden çıktı bilgi verir misiniz?

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, 19. yüzyılın ikinci yarısında 8 Mart 1857 yılında, New York’ta tekstil işçisi kadınların insanca çalışma koşullarını talep etme mücadelesinde yaşamlarını kaybetmesine dayanan hazin bir olayı sembolize ediyor. Amerika’da 1857’de başlayan olaylar sonucunda kadın haklarının kazanılması ve kadınların birlikteliği mücadelesi her yıl,  “Dünya Kadınlar Günü” olarak kutlanıyor. 8 Mart’ın “Dünya Kadınlar Günü” olarak anılması; 1977 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda kabul edilmiştir.

Türkiye’de dünya kadınlar günü ne zamandan beri kutlanıyor?

Türkiye’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında kutlanmaya başlandı.  Dünya Kadınlar Günü’nün tarihi; kadınların ekonomik, toplumsal, kültürel ve siyasal hakları konusundaki kazanımları için mücadelelere dayandığından, ülkemizde de kadın hakları her zaman her platformda önemini ve değerini korumaktadır.

 

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH