“Türkiye Özel Sektörün Güçlenmesi ile Büyüyecek”

VSY Biotechnology Kurucusu, Yönetim Kurulu Başkanı ve  BİYOSAD Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ercan Varlıbaş: “Türkiye Özel Sektörün Güçlenmesi ile Büyüyecek”

 VSY Biotechnology’nin Kurucusu, Yönetim Kurulu Başkanı ve BİYOSAD Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ercan Varlıbaş, Okan Üniversitesi Girişimcilik Konferansı’nın davetli konuşmacısı oldu. Dr. Varlıbaş; hayat ve mesleki deneyimlerini, girişimcilik hikâyesini gençlerle paylaşarak onlara ilham kaynağı oldu. Dr. Varlıbaş konuşmasında Türkiye’nin, özel sektörün güçlenmesi ile büyüyeceğini vurguladı.

Okan Üniversitesi Girişimcilik Konferansının konuğu VSY Biotechnology ve Biyoteknoloji Sanayicileri Derneği (BİYOSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ercan Varlıbaş oldu. Dr. Varlıbaş gerçekleştirdiği konuşmada, sürdürülebilir bir büyüme ile birlikte Türkiye’nin kalkınması için özel sektöre önemli görevler düştüğünü belirterek, özel sektörün güçlenmesi ile Türkiye’nin büyüyeceğini vurguladı. Dr. Varlıbaş konuyla ilgili şunları aktardı:

“Özel sektörün gelişmesi için girişimcilere ihtiyaç var. Yeni şirketler kurulmalı ve yurtdışına açılmalı. Ticaretin güçlenmesi, Türkiye’nin uluslararası piyasalardaki rekabetinin artması, inovasyona dayalı, başarılı şirketlerin pazara girmesi sürdürülebilir büyümede büyük rol oynayacaktır. Türkiye’nin ekonomisi gelişen firmalarıyla birlikte büyüme göstermiştir. 1980’de 90 bin kayıtlı şirket bulunurken, 2008’e gelindiğinde bu sayı 640 bine çıkmıştır. Bugün ise şirket sayısı 1 milyonun üzerindedir. Buna paralel olarak, Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) verilerine göre Gayri Safi Milli Hasılamız da 1980’lerdeki 70 milyar Dolardan, bugün yaklaşık 900 milyar dolar seviyelerine çıkmış durumda. Türkiye ekonomisi gelişmiş ve güçlü firmaların artmasıyla büyüme göstermiştir. Ülkemiz özel sektörün güçlenmesi ile büyüyecektir.”

BİYOSAD İLE BİYOTEKNOLOJİ ENDÜSTRİSİ KURULACAK

Dr. Varlıbaş, Türkiye’de biyoteknoloji endüstrisinin kurulması için BİYOSAD olarak önemli bir misyona sahip olduklarını belirterek; “Ülkemizde biyoteknoloji firma sayısını artırmayı; girişimcileri de destekleyerek biyoteknoloji endüstrisinin oluşumunu sağlamayı amaçlıyoruz. Biyoteknolojik, inovatif ürün üretimi için gerekli alt yapının oluşturulması, Ar-ge, Ür-Ge faaliyetlerinin geliştirilmesi için projelerimizi hayata geçireceğiz. Bunu yaparken kamu, özel sektör ve üniversitelerle ortak çalışma yapmanın öneminin farkındayız” şeklinde konuştu.

MESLEKİ DENEYİMLERİ İLE İLHAM KAYNAĞI OLDU

Dr. Ercan Varlıbaş, 1997 yılında temelleri atılan ve hızlı bir büyüme grafiği ile dünyanın göz alanında önde gelen şirketleri sıralamasına giren VSY Biotechnology’nin başarı hikayesini ve mesleki deneyimlerini de anlatarak gençlere ilham kaynağı oldu.  Almanya’dan Japonya’ya, Brezilya’dan Filipinlere, Rusya’dan Güney Afrika’ya kadar dünyanın dört bir yanında 50’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiren VSY Biotechnology, Türkiye’nin katma değeri en yüksek ürününü üretiyor.  VSY Biotechnology, 1 kilogramı 675 bin USD ihracat değerindeki göz içi lensleri ile Türkiye’nin cari açığının azalmasına katkı sağlayarak, ekonominin gelişiminde rol oynayacak inovatif ürünlere imza atıyor. VSY Biotechnology, akıllı göz içi lenslerinin hammaddesini de Ar-Ge Merkezi’nde geliştirdi.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH