Tarihçe

Slide
VSY Biotechnology

2020

VSY Biotechnology Genel merkezini Hollanda’dan Almanya’ya taşıdı. Parlama yapmayan yeni jenerasyon %100 Glistening-Free Hidrofobik Göz İçi Lensi “Enova”yı dünyaya tanıttı. VSY Biotechnology; İKMİB İhracatın Yıldızı Ödülleri, Medikal Kategorisi Türkiye Birincilik Ödülü’ne bir önceki yıl olduğu gibi 2020’de de sahip oldu. Türkiye’de üretim yapıp 70 civarında ülkeye ihracat gerçekleştiren VSY Biotechnology’nin Hollanda, İspanya, Hindistan, Almanya ve Türkiye’de ofisleri bulunuyor. VSY Biotechnology’de istihdam sayısı yaklaşık 350 kişiye ulaştı.

2019

VSY Biotechnology; oftalmolojinin gelişimine yönelik Uluslararası Ophthalmology Star Awards (OSA) Ödülleri organizasyonunu düzenlemeye  başladı. İKMİB, İhracatın Yıldızı Ödülleri, Medikal Kategorisi Türkiye Birincilik Ödülü’nün sahibi oldu ayrıca 10. Altın Havan Eczacılık Başarı Ödülleri, Ar-ve İnovasyon Kategorisi Türkiye Birincisi,  Deloitte En İyi Yönetilen Şirket Ödülü Türkiye Birincisi, European Business Awards (ABA) Sürdürülebilir İnovasyon Kategorisi Türkiye Şampiyonu oldu. VSY Biotechnology Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ercan Varlıbaş, Sağlık Gönüllüleri Türkiye, Sağlıkta Sosyal Sorumluluk Ödülleri’nde “Sağlığın Gelişimine 30 Yılı Aşkın Sürelik Meslek Hayatları Boyunca Kesintisiz Katkı Sağlayan Kişi” Ödülü’ne layık görüldü.

2018

“Rotaryjet Preloaded Enjektör” ve “Bir geliştirilmiş biyouyumlu paketleme sistemi: Kırılarak açılan vial sistem” buluş patentlerini aldı. Doktorclub Awards 2018 Türkiye’nin Sağlık Ödülleri; Yılın Biyoteknoloji ve Genom Teknolojisi kapsamında “Yılın Ar-Ge ve İnovasyon Uygulaması” Kategorisi Türkiye Birincisi seçildi. TÜBİTAK, TTGV ve TÜSİAD İşbirliğiyle verilen Teknoloji Ödülleri’nin 13.’sünde “Büyük Ölçekli Firma -Ürün” kategorisi Jüri Özel Ödülü’nün sahibi oldu.

2017

VSY Biotechnology Ar-Ge Merkezi’nde çalışılan proje sayısı 30’un üzerine çıktı.

2016

2016 yılı VSY Biotechnology için ödüllerle dolu bir yıl oldu. VSY Biotechnology 2016 yılında AcrivaUD Reviol Tri-ED teknolojik lensi ile TÜBİTAK, TTGV ve TÜSİAD tarafından düzenlenen “12. Teknoloji Ödülleri”nde “Teknoloji Ödülü”ne layık görüldü. Avrupa’nın en iyi şirketlerinin değerlendirildiği “European Business Awards”ın “The ELITE Award” etabında “Yılın Büyüme Stratejisi Kategorisi”nin Türkiye Şampiyonu oldu. VSY Biotechnology Tim ve Ekonomi Bakanlı’ğı tarafından düzenlenen “İnovaLİG 2016 Ödülleri”nin “İnovasyon Sonuçları Kategorisi”nde de birincilik ödülünün sahibi oldu. VSY Biotechnology ayrıca Türkiye Odalar ve Borsalar (TOBB) öncülüğünde, Türkiye Ekonomi Araştırmalar Vakfı (TEPAV) işbirliğinde gerçekleştirilen “4. Dönem-2016 Türkiye 100 Yarışması”nda da; 2012-2015 satış geliri artış hızına göre en hızlı büyüyen 100 şirket arasına girdi.

2015

VSY Biotechnology 2015 yılında lens teknolojisinde dünyada bir ilki gerçekleştirerek; trifokalite (üç fokus) ve “Artırılmış Fokus Derinliği” (Enhanced Depth of Focus-EDOF) teknolojilerinin aynı optikte birleştirilmesi sayesinde elde edilen uzak, orta ve yakın tüm mesafelerde kesintisiz sürekli görüş sağlayan göz içi lensi AcrivaUD Reviol Tri-ED’i üretti. Bu lens ile şirket ara mesafelerdeki görüş kalitesini de artırarak katarakt hastalarına görüş konforu ve netliği sağladı. Tüm dünyada ilgi ile karşılanan ürün sayesinde VSY Biotechnology ihracatını bir önceki yıla göre %167 artırdı.

VSY Biotechnology aynı yıl 2011’de başladığı viskoelastik üretim projesini geliştirerek kemik ve eklemlerde kireçlenmeye karşı etkili olan, insan vücudu ile tamamen uyumlu viskoelastik üretimini gerçekleştirdi. Dünyada yalnızca birkaç firma tarafından üretilebilen sodium hyalüronat içeren intraartüküler enjeksiyon “Reviscon”un ürün gamına katılmasıyla birlikte firma, kendi bünyesinde Ortopedi, Fizik Tedavi & Rehabilitasyon Departmanı’nı kurdu.

2014

VSY Biotechnology inovatif ürünler geliştirmeye devam ederken, alanında dünya şirketleri sıralamasında da hızla yükseldi ve 2014 yılında Market Scope’un dünyayı etkileyen uluslararası göz biyoteknolojisi şirketleri sıralamasında 13. sıraya yerleşti.  Aynı yıl VSY Biotechnology, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 161. Ar-Ge Merkezi olarak onaylandı.

2012

VSY Biotechnology 2012 yılında Market Scope verilerine göre katarakt alanında bölgesinde birinci, dünyada ise 15’inci şirket oldu.

2011

Tuzla’da bulunan fabrika 2011 yılında göz ameliyatlarında kullanılan viskoelastik madde olan sodyum hyalüronatı üretmeye başladı.

2010

AcrivaUD  Reviol multifokal göz içi lensi ile TÜBİTAK, TTGV ve TÜSİAD tarafından 2010 yılında düzenlenen 9. Teknoloji Ödülleri’nde Büyük Teknoloji Ödülü’nün sahibi oldu. 2010 yılı ek başarıları ve atılımları da beraberinde getirdi. VSY Biotechnology aynı yıl Tuzla’da ikinci fabrikasını kurarken, Almanya’da da bir fabrika satın aldı.2010 yılına gelindiğinde şirket, Almanya’dan Japonya’ya, Brezilya’dan Filipinlere, Rusya’dan Güney Afrika’ya kadar Dünya’nın dört bir yanında 50’den fazla ülkeye ürünlerini ihraç etmeye başladı.

2009

2009 yılında üretime başlayan şirket, TUBİTAK ile ortak Ar-Ge projeleri geliştirdi. Ar-Ge projeleri sonucunda yakın ve uzak mesafenin gözlüksüz görülebilmesini sağlayan AcrivaUD  Reviol multifokal göz içi lensini üretti. Distribütörlük ağını hızla geliştirmeye başlayan şirket; Avrupa, Güney Amerika ve Asya Pasific’te 23 ülkeye göz içi lens ihracatı yapmaya başladı.

2008

Dünyadaki teknolojik gelişmeleri sürekli takip eden ve Türkiye’ye getiren VSY Biotechnology 2008 yılında katarakt ameliyatlarında kullanılan göz içi lenslerin üretimini ülkemizde gerçekleştirmek üzere İstanbul’da ilk fabrikasının temellerini attı.

1997-2008

VSY Biotechnology; 1997 yılında kuruldu. Kuruluşunun ilk yıllarında ithalata ağırlık veren şirket, dünyanın göz sağlığı alanında önde gelen firmalarının temsilciliklerini alarak, Türkiye’yi üst düzey teknolojiye sahip ürünlerle tanıştırdı. Şirket Schwind, Haag-Streit, Ziemer, Optikon, e.Janach gibi dünyanın önde gelen oftalmoloji markalarını Türkiye’ye getirdi.

1991-1996

Mezuniyetinin ardından ihtisasını göz branşında tamamladı. Göz doktoru olarak 1 yıl görev yaptıktan sonra mesleğini bırakarak aynı alanda ticaret hayatına atılmaya karar verdi. VSY Biotechnology’nin temelleri bu yıllarda atıldı.

1985-1991

VSY Biotechnology şirketinin kurucusu Dr. Ercan Varlıbaş’ın biyoloji, biyoteknoloji ve medikal sistemlere merakı ortaokul yıllarında başladı. Bu bilim dallarına olan ilgisi Dr. Varlıbaş’ı lise yıllarında biyolojiye ve tıp bilimine yönlendirdi. İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde 6 yıl öğrenim gören Dr. Varlıbaş 1991 yılında mezun oldu.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH