Kovid-19 Hastalarına Umut Olacak İlaç ‘TR-C 19’ Gönüllü Hastalar Üzerinde Kullanılmaya Hazır

Sağlık Bilimleri Üniversitesi ve VSY Biyoteknoloji ve İlaç Sanayi A.Ş işbirliği ile geliştirilen TR-C 19 isimli ilaç, aktif Korona hastaları için umut oldu. TC. Sağlık Bakanlığı’na bağlı TÜSEB’in de desteklediği TR-C 19 ilaç çalışması, yapılan Ar-Ge çalışmalarıyla, daha önce laboratuvarda izole edilen Covid-19 virüsünü nötralize edilerek; gönüllü aktif koronalı hastalar üzerinde uygulamaya hazır hale geldi.

Dünya genelinde, toplumların sağlığını önemli ölçüde tehdit eden koronavirüs hastalığına karşı ilaç üretim çalışmaları tüm hızıyla sürerken; Türkiye’de de bu yönde çok önemli adımlar atılıyor. Sağlık alanındaki birçok buluş için gerekli olan üniversite-sanayi işbirliği, koronavirüs pandemisinde her zamankinden daha da önem taşıyor.

Dünyada Covid-19’un tedavisi için çalışmalar tüm hızıyla devam ederken Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, Sağlık Bilimleri Üniversitesi ile VSY Biyoteknoloji ve İlaç Sanayi A.Ş işbirliğiyle geliştirilen TR-C 19 isimli ilacın daha önce laboratuvarda izole edilen Covid-19 virüsünü notralize ettiğini ve gönüllü aktif Covid-19 pozitif hastalar üzerinde uygulamaya hazır hale geldiğini söyledi.

Rektör Erdöl açıklamasında şunları söyledi; “Covid-19 pandemisi nedeniyle büyük bir imtihandan, tarihi bir dönemeçten geçtiğimiz bu günlerde tüm kamu ve özel kurumlarımızla devlet-millet dayanışmasının küresel sahnedeki ender örneklerinden birini vererek yolumuza yıkılmadan, teslim olmadan devam etmekteyiz. Salgının en ön cephesinde vazifesini iştiyak ve ihlasla yerine getirme çabasında olan Sağlık Bilimleri Üniversitesi ailesi olarak bir yandan Sağlık Bakanlığı ile afiliasyon protokolümüz olan 58 Eğitim ve Araştırma Hastanemizde vatan müdafaasının sadece cephede olmadığını kahramanlıklarıyla ve özverileriyle gösteren öğretim üyelerimizle hastalığın teşhis ve tedavisi için mücadele ederken diğer yandan da “Sürecin takip ve kontrolünü sağlamak adına milletimizin hizmetine sunmak üzere daha neler yapabiliriz?” sorusunun cevabını vermek adına seferberlik şuuruyla Ar-Ge düzleminde de faaliyetlerimize hız vermiş bulunmaktayız. Bu kapsamda yürüttüğümüz çalışmaların bir neticesi olarak Sağlık Bakanlığı’na bağlı TÜSEB’in de desteklediği TR-C 19 ismiyle ürettiğimiz ilacın yapılan Ar-Ge çalışmaları neticesi, daha önce laboratuvarda izole edilen Covid-19 virüsünü nötralize ettiğini ve gönüllü aktif Covid-19 pozitif hastalar üzerinde uygulamaya hazır hale geldiğini ifade etmek istiyorum. Bu konuda gerekli izinler bekliyoruz. Kısa bir süre içerisinde TR-C 19’un ruhsatlandırılmasını planlamaktayız. Bu vesileyle Sağlık Bilimleri Üniversitemizin fedakar çalışanlarına, VSY Biyoteknoloji ve İlaç Sanayi A.Ş’ye, TÜSEB’e, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’ne, Türk Kızılayı’na, Antimikrop Ar-Ge Ve Biyosidal Analiz Merkezi’ne ve katkı veren herkese teşekkür ediyorum.”

“TR-C19 ilacı, koronavirüs hastalarımızın iyileşmesinde etkili bir reçete olacaktır”

VSY Biyoteknoloji ve İlaç Sanayi A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ercan Varlıbaş, ülkemizin koronavirüs pandemisi karşısında yaşadığı sıkıntılı günlerden kurtulması yönünde tüm potansiyellerini ülkemizin hizmetine sunduklarını dile getirdi. Dr. Ercan Varlıbaş, sözlerine şöyle devam etti: “VSY Biyoteknoloji olarak, şimdiye kadar Ar-Ge ve inovasyon gücümüzle dünyada ilkleri üreterek, yenilikçi yapımızla öncü pek çok Ar-Ge projesini hayata geçirdik. Dünyanın 66 ülkesinde ürünlerimizle insanlara sağlık alanındaki hizmetimizi kesintisiz sunuyoruz. Dünyanın dört bir yanındaki başarılı projelerimizle ülkemizi temsil ediyor olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bugün, tüm dünya sağlığını önemli ölçüde tehdit eden koronavirüs hastalığına karşı yürüttüğümüz TR-C 19 ilaç çalışmamız bu projeler arasında en anlamlılarından biri. Çok kısa bir sürede aktif koronavirüs hastalarında uygulanma aşamasına gelmesinde Sağlık Bilimleri Üniversitesi ile oluşturduğumuz sinerjinin çok önemli bir payı var. Elbette, VSY Biyoteknoloji olarak en büyük dileğimiz TR-C 19 ilacının; ülkemize, milletimize ve tüm insanlığa faydalı olması. Umuyorum ki, TR-C19 ilacı, hastalarımızın iyileşmesinde etkili bir reçete olacaktır. Türkiye’nin bu zor günlerden bütün kurumlarıyla, dayanışma içerisinde üstesinden geleceğine eminiz. VSY Biotechnology olarak bu konuda bütün çabamızı gösterme niyetini sürdürüyoruz.”

Rektör Erdöl ve Dr. Varlıbaş; çok kısa bir zaman içinde, TR-C 19 ile ilgili geniş kapsamlı bir basın toplantısı düzenlenerek gelişmelerin tüm kamuoyu ile paylaşılacağını iletti.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH