ChromaGen

Dünyayı Gerçek Renkleriyle Görebilirsiniz - FDA onaylı tek sistem - Silindirik ve sferik üretim avantajları - Kontakt lens ve gözlük alternatifleri

ChromaGen

ChromaGen Teşhis Sistemi

Renk körlüğü renk spektrumundaki farklı renkleri ayırt edememe ya da ayırt etmede yetersizlik olarak tanımlanmaktadır ve genel olarak tedavisi mevcut değildir. En sık konların gelişmesindeki sorun nedeniyle X kromozomu mutasyonuna bağlı olarak herediter geçiş gösterir. Fotopigmentleri oluşturan genler X kromozomu üzerinde taşındığından dolayı bu genlerdeki eksiklik ya da hasar-erkeklerde sadece X kromozomu bulunduğundan- yüksek olasılıkla erkeklerde renk körlüğü olarak ortaya çıkacaktır. En sık görülen renk görme defektlerinden birisi kırmızı-yeşil defekti olup erkeklerde %8, kadınlarda ise % 0.5 oranında görülür. Bazı izole yaşayan insan topluluklarında görülme sıklığı farklılıklar gösterebilir.

Hastanın renk körlüğü ya da disleksi değerlendirmesini yapabilmek için ChromaGen teşhis sistemine ihtiyaç vardır. Bu sistem 25 adet filtre ile aynı renkte kontakt lens deneme setinden oluşur. Bu kontakt lensler renk yoğunluğu ve tint çapı (5mm, 6mm, 7mm) bakımından en iyi performansı sağlaması için farklı seçeneklere sahiptir.

Chromagen haploskopik filtrelerini seçen hastalar hem gözlük hem de kontakt lens kullanma imkanına sahip olurlar. Kontakt lens formunda Benz G-5X, %55 Hioxfilikon 4A’dan üretilmiştir ki bu hammadde yüksek derecede uyumludur ve kullanıcıya maksimum konfor sağlar. Bu lensler  14,50 mm çapında ve 8,6 mm 8,30 ve 8,90 mm’lik  temel eğri seçenekleri de mevcuttur.

Renk Körlüğü Testi

Renk körlüğü (renk görme eksikliği), özel olarak hazırlanmış olan İshihara Test’i ile teşhis edilir ve buna kısaca renk körlüğü testi denir. Bu testin her sayfasında özel olarak renkli noktalardan oluşan sayılar vardır. İyi aydınlatmalı bir yerde, hastanın testteki sayıları okuması istenir. Eğer bir renkte eksiklik fark edilirse daha detaylı testlerin yapılması gerekmektedir. Bu testlerin göz doktorları tarafından yapılması ve ardından bizimle irtibata geçilmesi en sağlıklı yöntem olacaktır. Gereken yerlerde ekibimiz tarafından destek verilecektir. Böylece renk körü olup olmadığınızı kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

 

    Ayrıntılı Bilgi

    chromagen-logo

    Ürünle ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız

    START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH