Kansere Türkiye’den Yeni Molekül: VARLIMAB

VSY Biotechnology, kansere karşı bağışıklık sistemi (immün) ve genetik çalışmaları kapsamında yeni bir biyoteknolojik molekül olan “Varlımab”ı hayata geçireceklerini duyurdu. Bu kapsamda VSY Biotechnology ile Sağlık Bilimleri Üniversitesi arasında işbirliği protokolü imzalandı. Bu protokol ile VSY Biotechnology ayrıca birçok biyoteknolojik ilacın Türkiye’de üretilmesini ve böylece sağlık biyoteknolojisi alanında ithalatın azaltılmasını ve ihracatın artırılmasını hedefliyor.

VSY Biotechnology Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ercan Varlıbaş, yeni projelerden heyecan duyduklarını ifade ederek; “Uzun soluklu bir çalışma ile geliştireceğimiz yepyeni bir ajan molekül sayesinde kanserin üzerine gideceğiz” dedi. Sağlık biyoteknolojisi alanındaki birikim ve deneyimlerini bu yeni biyoteknolojik molekül üretiminde kullanacaklarını belirten Dr. Varlıbaş, “Varlimab”a ilişkin şu bilgileri verdi:

“Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) 2018 Raporu’na göre, 2015 yılında 8,8 milyon kişinin ölüm nedeni kanserdir. Dünyada 6 kişiden biri kanser nedeniyle ölmektedir. Amerikan Kanser Derneği’nin yayınladığı Kanser Atlası’nda Türkiye’de her yıl 148 bin civarında yeni vakanın çıktığı ve 91 bin 800 kansere bağlı ölümün gerçekleştiği kayıtlı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2017 verilerine göre Türkiye’de ise her 5 ölümden birinin nedeni kanser. VSY Biotechnology olarak soruna çözüm bulmak, insanların sağlığına katkı sağlamak üzere yenilikçi ilaç projemizi hayata geçiriyoruz.”

PROF. DR. CEVDET ERDÖL: “PROTOKOL, YERLİ SAĞLIK BİYOTEKNOLOJİSİ HEDEFLERİ BAKIMINDAN BİR MİLATTIR”

Konu Hakkında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl ise şu açıklamalarda bulundu:

“Ülke olarak yılda yaklaşık 20 milyar lira civarı tıbbi sarf malzemesi, 25 milyar lira civarı ilaç harcaması yapıyoruz ve bu harcamaların yüzde 60’ı maalesef ithal. Bir yandan Aziz Milletimiz Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısı üzerine ekonomik saldırılara ‘dur’ demek için cebindeki 50 dolarını, 100 dolarını bozmak için döviz bürolarına, bankalara koşarken, diğer yandan ithal ürünlere milyar dolarlarımızı akıtıyoruz. Bu yaman çelişkiye bir an önce ‘dur’ dememiz gerekiyor. Yakın bir zamanda projelendireceğimiz Sağlık Teknokenti’mizde özellikle ithalat-ihracat dengesi itibarıyla cari açığa olumsuz katkı yapan ilaç ve sağlık harcamaları alanında ithalatı azaltmaya, yerli üretimi teşvik etmeye yönelik teknolojik çalışmalar yapacağız.  VSY Biotechnology ile imzaladığımız bu protokol üniversitemizin yerli ilaç, yerli sağlık biyoteknolojisi hedefleri bakımından bir milattır. Bu protokol ile üniversite olarak kendi ilacını üretebilen, kendi aşısını yapabilen ve kendi tıbbi teknolojilerini üretebilen bir Türkiye sürecine dahil olduk. Yerli ve milli sağlık yazılımları, aşı çalışmaları, ilaç üretimi, sağlık danışmanlık hizmetleri ve biyo-medikal mühendislik hizmetleri kapsamında ürün ve materyal geliştirmeye yönelik ‘bende varım’ diyen babayiğitlere kapımız sonuna kadar açık.”

DÜNYADA İLKLERİ GERÇEKLEŞTİRİYOR

Bilindiği gibi VSY Biotechnology; son dönemdeki büyük yeniliği Acriva Trinova göz içi lensleri ile dünyada adından söz ettiriyor.  Tüm dünyada patent koruması altında olan Acriva Trinova’nın da dahil olduğu ürün portföyü 60’a yakın ülkeye ihraç ediliyor.

VSY Biotechnology, 1 kg’lık değeri 675 bin dolar olan, Türkiye’nin katma değeri en yüksek ürününü geliştiren, üreten ve ihraç eden firmadır. Şirket; TC. Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından düzenlenen 2017 Marka Türkiye Ödülleri’nde Katma Değer Üreten Marka Ödülü’nü almıştır.  Ayrıca, 2016 ve 2017 yıllarında İnovaLİG Ödülleri’nde İnovasyon Sonuçları Kategorisi Türkiye Birincisi seçilen VSY Biotechnology’nin Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ercan Varlıbaş’a,  her iki ödül de T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilmiştir.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH