Dr. Varlıbaş: “Dünyada en Fazla Teşvik ve Hibe Programları Türkiye’de Uygulanıyor ”

VSY Biotechnology Yönetim Kurulu Başkanı ve DEİK Sağlık İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Dr. Ercan Varlıbaş, Bloomberg TV’de yayınlanan  Fokus Programı’nın Canlı Yayın konuğu oldu. Dr. Varlıbaş, Mine Uzun’un sunuculuğunu yaptığı programda “Sağlık Teknolojileri Yatırımında Devlet ve Özel Sektör Etkileşimi” konusundaki görüşlerini açıkladı.  Dr. Varlıbaş, Türkiye’nin yatırım ve üretim yapmak isteyen firmalar için dünyadaki ideal ülkelerden biri olduğunu belirterek; “Dünyada en fazla teşvik ve hibe programları Türkiye’de uygulanıyor” dedi.

 VSY Biotechnology Yönetim Kurulu Başkanı ve DEİK Sağlık İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Dr. Ercan Varlıbaş, Bloomberg HT’de Mine Uzun’un sunduğu Fokus Programı’nda önemli açıklamalarda bulundu. Dr. Varlıbaş; yükte hafif pahada ağır olarak tabir edilen ileri teknoloji içeren ürünlerin üretilmesi, yenilikçi fikirler ve girişimciliğin teşviki için Türkiye’de bir ekosistem oluşturulmaya çalışıldığının altını çizerek;  stratejik ürün destek programlarına önem verildiğine; bu doğrultuda önemli teşvik ve hibe programlarının Türkiye’de uygulandığına dikkat çekti.

Devletin farklı kuruluşlarının alt birimlerde; bakanlıklar, TÜBİTAK, KOSGEB, kalkınma ajansları gibi çok geniş bir çerçevede teşvik ve hibe programlarının olduğunu açıklayan Dr. Varlıbaş; “Dünyadaki en fazla teşvik ve hibelerin verildiği ülkelerden biri Türkiye’dir. Fikir aşamasından, ar-ge süreçlerine, Turquality gibi ürünü ticarileştirme programlarına, girişim- yatırım faaliyetlerine kadar her aşamada teşvikler uygulanıyor. Teşvik ve hibe programları öyle çok ki, bu projeleri bir arada görebilmek devlet teşviklerinden faydalanılmasını kolaylaştırmak ve kuruluşları bilgilendirmek üzere Adana Sanayi Odası geçtiğimiz günlerde “teşvik sihirbazı” portalını devreye soktu. Bu da çeşitli alanlarda 200’e yakın teşviği birarada görebilmeyi sağlayan çok önemli bir proje” şeklinde bilgi verdi. Sağlık Turizmi konusuna da değinilen programda Dr. Varlıbaş, sağlık turizmi alanında da teşviklerle birlikte son dönemde Türkiye’de önemli gelişmeler kaydedildiğinin altını çizdi.

Dr. Varlıbaş, devletin teşvikler ve hibeler ile özel sektöre belli bir çizgide destek olabileceğini asıl görevin ise özel sektöre düştüğünü belirterek; “Yeni yatırımcılar bu imkânlar sayesinde oldukça şanslı; amaçlarını gerçekleştirmede kararlı bir şekilde istikrarlı yol almalılar. Dünyayı oyun sahası olarak görmeliyiz” dedi.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH