Biyomühendislik Zirvesi’nde Biyoteknolojinin Geleceği Konuşuldu

VSY Biotechnology Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ercan Varlıbaş: “Biyoteknoloji Türkiye ekonomisinin gelişiminde önemli bir role sahip olacaktır. Katma değeri yüksek, ileri teknoloji içeren ürünler ile Türkiye cari açığını kapatabilecektir. VSY Biotechnology olarak 1 kg. değeri 675 bin dolar olan göz içi lenslerini ihraç etmekteyiz. Bu alanda ithalatın azalmasını sağlarken ihracata katkı sağlıyoruz.”

Sabancı Üniversitesi, 5. Türkiye Biyomühendislik Zirvesi’ni Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi SUNUM Binası’nda gerçekleştirdi. Merkezin Direktörü Prof. Dr. Fazilet Vardar Sukan’ın açılışını yaptığı etkinliğe üniversiteden öğretim görevlileri ve biyoteknoloji endüstrisinden temsilciler konuşmacı olarak katıldı.

Türkiye’de Biyomühendislik mesleğinin yaygınlaştırılması ve Türkiye’deki Biyomühendislik bölümleri arasındaki işbirliklerinin geliştirilmesi amacıyla düzenlenen etkinlikte yer alan VSY Biotechnology Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ercan Varlıbaş,  “Sanayici Gözü ile Biyomühendisten Beklenenler” konulu bir konuşma gerçekleştirdi.

Dr. Varlıbaş konuşmasında, biyoteknoloji alanının gelecekte de stratejik önemini koruyacağını vurgulayarak, “dünya, biyoteknoloji alanında henüz istenilen bir noktada değil. Biyoteknoloji geleceğin bilimidir; bu alanda daha keşfedilecek, icat edilecek birçok yenilik var ve biyoteknolojide başarılı olan ülkelerin ekonomileri gelişecektir. Türkiye ekonomisinin dönüşümü için biyoteknoloji endüstrisi stratejik bir öneme sahiptir. Katma değeri yüksek ürünler ile Türkiye cari açığını kapatabilecektir.

Biyoteknoloji mühendislerinin kendi hayallerini gerçekleştirmeleri, hedeflerini oluşturmaları, hedeflerine ulaşacak yolda ilerlemeleri çok önemli. Türkiye ekonomisinin dönüşümü için yüksek bilgi içeren ürünlere ihtiyacımız var. Biyogirişimcilik artmalı. Türkiye’de bu ekosistemin gelişmesi için biyoteknoloji endüstrisinin ülkemizde gelişimi için hep birlikte çalışmalıyız.

VSY Biotechnology olarak 1 kg. değeri, 675 bin dolar olan göz içi lenslerini ihraç etmekteyiz. Aynı zamanda göz içi lensimizin hammaddesini de kendi tesisimizde üretmekteyiz.  Üretimimiz sırasında ithal girdi maliyetlerini de yüzde 2’nin altına düşürdük. Bu alanda ithalatın azalmasını sağlarken ihracata katkı sağlıyoruz” şeklinde konuştu.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH