VSY Biotechnology Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ercan Varlıbaş: “Akademik Yetenekleri Görmek Gurur Verici”

Sabancı Üniversitesi tarafından düzenlenen “Three Minute Thesis Yarışması”nın Jüri üyeleri arasında yer alan VSY Biotechnology Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ercan Varlıbaş, yarışmanın akademik sunum ve iletişim becerilerini artıran yönüne vurgu yaparak; “Sabancı Üniversitesi Three Minute Thesis yarışması ile akademik yetkinliğin artırılmasına dair önemli bir organizasyona daha imza atıyor.  Çok önemli projeler üzerine çalışan yarışmacılar üç dakikada içerisinde; konunun içeriğini öz bir şekilde, önemli detayları birleştirerek aktardılar. Zor bir sınavdı; akademik yetenekleri görmek gurur verici” şeklinde konuştu.

Doktora öğrencilerinin tek bir slayt eşliliğinde 3 dakika içerisinde sunumlarını anlatarak puan aldıkları yarışma “Three Minute Thesis yarışması” Sabancı Üniversitesi’nde ikinci kez bu yıl gerçekleştirildi. Avustralya’nın Queensland Üniversitesi tarafından geliştirilen ve Sabancı Üniversitesi’nde uygulanan yarışma ile ilgili olarak açıklama yapan Jüri Üyesi VSY Biotechnology Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ercan Varlıbaş; “Sabancı Üniversitesi  ‘Three Minute Thesis yarışması’ ile akademik yetkinliğin artırılmasına dair önemli bir organizasyona daha imza atıyor.  Çok önemli projeler üzerine çalışan yarışmacılar üç dakikada içerisinde; konunun içeriğini öz bir şekilde, önemli detayları birleştirerek aktardılar. Zor bir sınavdı, ama akademik yetenekleri görmek gurur verici “ şeklinde konuştu.

REKTÖR YARDIMCISI PROF. DR. TEKİNAY: “ULUSLARARASI YARIŞMAYI ÜLKEMİZE GETİRMEKTEN GURUR DUYUYORUZ”

Aynı zamanda jüri üyeleri arasında yer alan Sabancı Üniversitesi Araştırma ve Geliştirmeden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şirin Tekinay da bu uluslararası yarışmayı ülkemize getirmekten dolayı gurur duyduklarını belirterek konu hakkında şu değerlendirmelerde bulundu:

“3-dakikada, tek görselle tez anlatma yarışması, araştırma çalışmalarını daha geniş kitlelere etkin şekilde anlatabilme yetisini geliştirme ihtiyacına yönelik bir çalışma. Üniversite olarak ürettiklerimizi toplumun hizmetine sunmak önceliğimizi taşıyoruz.  Öğrencilerimizin tezlerinin dikkat çekici şekilde  uluslararası video arşivde erişilebilir olması bilimin, teknolojinin, yeni bilginin merak uyandırmasını ve yaygın kullanıma sunulmasını sağlayacaktır. Tüm akademik dayanışmanın da rekabetin de küresel çapta yer aldığının derin farkındalığı ile yaptığımız çalışmalarımız arasında bu yarışma, verimli olduğu kadar keyifli bir örnek oldu.”

ÖĞRETİM ÜYESİ TUĞÇE YÜKSEL “BİLİM İLETİŞİMİNE ÖNEM VERİYORUZ”

Araştırma Ödülleri Komitesi Koordinatörü Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Tuğçe Yüksel ise şunları söyledi: “Three Minute Thesis yarışmasında öğrencilerimiz sürdürdükleri araştırma çalışmalarını neden ve nasıl yaptıklarını ve elde ettikleri sonuçların bilime ve topluma katkılarını 3 dakikalık bir süre içerisinde  özetlemeye çalışıyorlar. Burada amacımız araştırma konusunu değil, konunun aktarım şeklini değerlendirmek. Böylece, öğrencilerimizin uzun yıllardır üzerinde çalıştıkları önemli projelerini, konunun uzmanı olmayan kişilerin de anlayabileceği şekilde aktarabilme becerilerini geliştirmelerine destek olmayı amaçlıyoruz. Bu yarışma ayrıca, Sabancı Üniversitesi olarak bilim iletişimine verdiğimiz önemin de bir parçası. Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz yarışmamızda yine çok başarılı sunumlar dinledik, ayrıca keyifli bir ortamda farklı bilimsel çalışmalar hakkında bilgi edinme ve tartışma fırsatı bulduk. Önümüzdeki yıllarda, bu yarışmanın ülke çapında üniversiteler arası bir platformda gerçekleşmesi için öncü olmayı hedefliyoruz.”

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Yarışmanın diğer jüri üyelerini; Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Hasan Sait Ölmez, Dijital Dönüşüm Danışmanı Bilgi ve Bahçeşehir Üniversiteleri Öğretim Üyesi Kozan Demircan, Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Murat Germen oluşturdu.

Jüri üyelerinin değerlendirmeleri sonucunda 10 yarışmacı arasından birinciliği Mekatronik Programı doktora öğrencisi Ebru Demir elde etti. İkincilik Ödülü’nü Elektronik Mühendisliği Doktora öğrencisi Atia Shafiqu kazandı. İzleyicilerin oyları ile belirlenen “People’s Choice” kategorisinde ise Fizik Doktora öğrencisi Ali Asgharpour ödül almaya hak kazandı

Araştırma Ödülleri Komitesi Koordinatörü Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Tuğçe Yüksel de;  Dr. Varlıbaş’a yarışmaya yaptığı katkılarından dolayı plaket taktim etti. 

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH