İstanbul’u Yönetenler Toplantısı Gerçekleşti

İl Müdürlüklerinin katılımıyla İstanbul’u Yönetenler Toplantısı İstanbul’da gerçekleşti.  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İstanbul İl Müdürü Yüksek Mimar Ümit Ünal’ın ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda Biyoteknoloji Sanayiciler Derneği  (BİYOSAD) üyeleri de yer aldı. BİYOSAD Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ercan Varlıbaş toplantıda BİYOSAD’ın hedefleriyle birlikte Türkiye ekonomisine sağlayacakları katkıları anlattı.

 

BİYOSAD BAŞKANI DR. ERCAN VARLIBAŞ; “BİYOTEKNOLOJİ ALANINDAKİ ÇALIŞMALARIMIZLA 15 YILDA İLK 10 ÜLKE SIRALAMASINA GİRECEĞİZ”

Biyoteknolojinin sağlık, tarım, gıda, tekstil, metalurji gibi birçok sektörün konusu olduğunu vurgulayan BİYOSAD Başkanı Dr. Ercan Varlıbaş, “Biyoteknoloji tüm sektörleri kapsamaktadır. İnovasyonu temel alan biyoteknolojik çalışmalar sayesinde katma değeri yüksek ürünler geliştirilmekte ve ticarileştirilmektedir. Türkiye olarak geliştireceğimiz biyoteknolojik ürünlerle markalaşarak, dünyada biyoteknoloji alanında bulunduğumuz 46. Sırayı terk edip, üst seviyelere çıkabiliriz. 15 yıl içerisinde biyoteknoloji alanında Türkiye’nin ilk 10’da yer alabilmesi için BİYOSAD olarak projeler geliştirdik. İleri teknoloji ile üretim yapan 160 biyoteknoloji firmasının bir arada olduğu, ihracat ağırlıklı bir merkez kurmayı planlıyoruz. Üretimin yüzde 60’ı ihraç edilecek. Bu biyoteknoloji merkezinde 2 bini lisansüstü olmak üzere 20 bin kişinin istihdam edeceğini öngörüyoruz. Artan üretim ve çalışan hacmimizle dünya biyoteknoloji pazarında Türkiye çok hızlı bir büyüme gösterecek.

SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI İSTANBUL İL MÜDÜRÜ YÜKSEK MİMAR ÜMİT ÜNAL:

“3 MİSYONUMUZ; YERLİ, YENİ VE YEŞİL ÜRÜN”

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İstanbul İl Müdürü Yüksek Mimar Ümit Ünal da konuşmasında İl Müdürlüğü olarak yaptıkları çalışmaları anlattı.  Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşması için; bilimi sanayi ile buluşturmanın, yüksek teknolojiye dayanan bir üretim alt yapısını ortaya koymanın gerekliliğinden bahseden Ünal, “Ticaretimizin gelişmesi için üretilen ürünlerde 3 temel misyonumuz var. Bu coğrafyanın yerli ürünü olması, yüksek teknolojiye sahip inovatif yapıya sahip olması ve Kalkınma planlarımıza uygun bir şekilde sürdürülebilir bir çevre için yeşil ürünler olması gerekiyor” şeklinde açıkladı.

Üniversite, sanayi ve kamu işbirliğine önem verdiklerini de vurgulayan Ünal,  bu konuda yaptıkları çalışmalar hakkında: “İstanbul’da bulunan tüm üniversitelerin Teknoloji Transfer Ofisleriyle (TTO) sanayicileri buluşturuyoruz. Sanayideki deneyimle üniversitedeki bilgiyi bir araya getirip ekosistem içerisinde, Ar-Ge’de çıkan yüksek teknolojinin ticarileşmesi ve onun markalaşarak küresel yapıda rekabet edebilir hale gelmesi için tüm enerjimizle çalışıyoruz” diye konuştu.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH