İnovatif Firmalarla “Sağlıkta Dönüşüm” Yaşanıyor

Mimar ve Mühendisler Grubu (MMG) tarafından düzenlenen 3. Ar-Ge Zirvesi’ndeki Sağlıkta Dönüşüm Medikal Cihazlar, İlaç ve Biyoteknoloji Paneli gerçekleştirildi. Panelde; VSY Biotechnology’nin Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı aynı zamanda Biyoteknoloji Sanayicileri Derneği’nin (BİYOSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ercan Varlıbaş; inovatif uluslararası bir firma olarak verdiği mücadeleyi ve elde ettikleri başarıları anlatarak sektöre ilham kaynağı oldu.

İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde 6 yıl öğrenim gören, daha sonra 4 yıl süren göz ihtisasının ardından, VSY Biotechnology’yi 1997’de kuran Dr. Varlıbaş; gerçekleştirilen Ar-Ge projeleri sonucunda VSY Biotechnology bünyesinde 2009 yılından itibaren akıllı göz içi lensler üretmeye başladı. Uzak-Yakın ve Orta her mesafede kesintisiz sürekli görüş imkânı sunan göz içi lensleri ile VSY Biotechnology; Büyük Teknoloji Ödülü ve InovaLig Ödülleri gibi Türkiye’de birçok ödülle taçlandırıldı.  Almanya’dan Japonya’ya, Brezilya’dan Filipinlere, Rusya’dan Güney Afrika’ya kadar dünyanın dört bir yanında 50’den Fazla Ülkeye İhracat gerçekleştiren VSY Biotechnology çok kısa sürede dünyanın göz alanındaki önde gelen şirketleri sıralamasına girdi.

            KATMA DEĞERİ EN YÜKSEK ÜRÜNÜ ÜRETİYOR

1 kilogramı 675 bin USD ihracat değerindeki göz içi lensleri ile Türkiye’nin katma değeri en yüksek ürününü üreten VSY Biotechnology, cari açığı azaltarak Türkiye’nin ekonomisine katkı sağlayan inovatif ürünlere imza attı. VSY Biotechnology, akıllı göz içi lenslerinin hammaddesini de Ar-Ge merkezi’nde üretmeye başladı.

PATENT SAVAŞLARI BAŞLADI

VSY Biotechnology, dünyada hızla yükselen başarı grafiği ile birlikte alanında önde gelen küresel firmaları tarafından da dikkatleri üzerine çekti. Rekabette öne geçmek isteyen firmalar tarafından patent savaşlarına maruz kalan VSY Biotechnology, gerçekleştirdiği mücadele ile haklı savaşını sürdürdü. Bu süreçte ise dünyada ilk ve tek Sunizoidal Vision Technology (SVT) üretim tekniği ile üretilen yepyeni göz içi lensini pazara sunarak tüm dünyada patent başvurularını gerçekleştirdi.

 

  1. VARLIBAŞ: “SEKTÖRÜN DİZAYN EDİCİLERİNDEN BİRİ OLDUK”

VSY Biotechnology’nin gelişimini anlatan VSY Biotechnology Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Varlıbaş; “Trinova ile göz içi lens alanında dünyaya yepyeni bir teknoloji sunmuş olduk. Sağlık alanında dizayn edicilerden biri olduk. İnovasyon yeteneğimiz ile rekabette öne geçtik ve patentli yepyeni göz içi lenslerimiz ile de tüm dünyaya ürünlerimizi ihraç etmeye devam ediyoruz.” dedi.  Aynı zamanda, Biyoteknoloji Sanayicileri Derneği (BİYOSAD) Yönetim Kurulu Başkanı olan Dr. Ercan Varlıbaş, Türkiye’de biyoteknoloji alanını gelişmesine katkı sağlamak, bu alanda ekosistem oluşturmak üzere dernek olarak yaptıkları çalışmalardan da bahsetti.

SAĞLIK BAKAN YARDIMCISI PROF. DR. EMİNE ALP MEŞE: “SAĞLIKTA POLİTİKAMIZ YERLİLEŞME VE İYİLEŞME”

Panelin moderatörlüğünü gerçekleştiren Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe de Türkiye’nin Tıbbi Cihaz malzemelerinde yüzde 80, ilaçta yüzde 54, aşıda yaklaşık yüzde 50 oranında dışa bağımlı olduğunu belirterek; “Hedefimiz önümüzdeki 5 yıllık süreçte dışa bağımlılığı azaltacak, sağlık sektöründe yerlileşme ve iyileşme olarak sağlık politikamızı belirledik.  Yeni fikirler bulmak, yeni icatlar yapmak çok önemli. İnovatif firmalarla sağlık sektöründeki cari açığı kapatabiliriz.” dedi.

PROF. DR. CENGİZHAN ÖZTÜRK: “CARİ AÇIĞIN EN ÖNEMLİ İKİNCİ SEBEBİ SAĞLIK SEKTÖRÜ”

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Cengizhan Öztürk, cari açığın ancak sağlık sektöründeki gelişmeler ile kapanabileceğini belirtiği konuşmasında şunları söyledi:  “Son 15 yılda sağlıkta hizmet tarafında büyük bir devrim geçirdik. Fakat yine de görüyoruz ki cari açığımız da enerjiden sonra ikinci aktör olmaya devam ediyor ve cari açık her sene dolar olarak artıyor. Sağlık alanında ihracatımızı son 7 yılda iki katına çıkmış. Potansiyelimiz var, dışarıya satabileceğimiz ürünlerimiz var. Yepyeni konulara odaklanmak, acilen yaptığımız şeyleri değiştirmemiz gerekiyor. Koruyucu sağlık ve sağlıklı yaşamanın esas olduğu bir teknoloji geliştirmeye odaklanmalıyız. Teknolojik olarak sağlık harcamalarını azaltacak konulara odaklanırsak, ileride sağlık harcamalarını çözme olasılığımız var.”

PROF. DR. MUSTAFA ERMAN: “İLAÇ GELİŞTİRME PAZARI YILDA 150 MİLYAR DOLAR”

Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Erman ise klinik araştırmalar, geliştirme aşaması ve süreçleri hakkında bilgi verdi. Klinik araştırmaların çeşitli fazlardan oluşan uzun süreli çalışmalar olduğunu anlatan Prof. Dr. Erman, Hacettepe’de 38 klinik araştırmanın  mevcut olduğunu aktardı. Erman;         “Dünyada ilaç geliştirme pazarı yıllık 150 milyar dolar civarında. Her bir firma 10 ila 15 milyar dolar ayırıyor. Türkiye’nin aldığı pay 150 milyon dolar civarında.  İlerleyecek çok yolumuz var.” dedi.

PROF. DR. FİKRETTİN ŞAHİN: “ULUSLARARASI ARENADA SERGİLEYECEĞİMİZ BİRÇOK ÜRÜNÜMÜZ SIRAYA GİRMİŞ DURUMDA”

Yeditepe Üniversitesi’nden Fikrettin Şahin de Yeditepe Üniversitesi bünyesinde gerçekleştirdikleri inovatif projeleri ve başarıyla sonuçlandırdıkları ürünleri anlattı. Prof. Dr. Şahin; ”Yeditepe Üniversitesi inovatif çalışmalar olarak birçok ürün geliştirdik ve daha birçok yenilikçi ürüne imza atacağız. Uluslararası arenada sergileyeceğimiz birçok ürünümüz sıraya girmiş durumda… Dünyada farklı bir şey yapabilmeniz için 3 hedefinizin olması gerekir; rekabet edebilecek alt yapınızın olması, bilimsel çalışmalar yapabilecek bütçeniz ve cesaretli iyi yetişmiş, birbirini destekleyen bilim insanları. Bunu Türkiye’de başarıyoruz. Pazara sunulmak üzere, yüzlerce ürünümüz de çalışma aşamasını tamamlamak durumda.” şeklinde konuştu.

 

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH