Türk Bioteknolojisi Gelişimine singapur Modeli

Başbakan Binali Yıldırım’ın Singapur ve Vietnam resmi ziyaret heyetinde bulunan VSY Biotechnology Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ercan Varlıbaş, gezi sırasında yapılan çalıştaylarda; Türk ve Singapur biyoteknoloji endüstrisi hakkında bilgi verdi. Dr. Varlıbaş, Singapur’da olduğu gibi Türkiye’de de katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesine ağırlık verilerek ekonomide hızlı gelişimin sağlanabileceğini açıkladı.

Başbakan Binali Yıldırım’ın Sinpapur ve Vietnam resmi ziyaret heyetinde yer alan VSY Biotechnology Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ercan Varlıbaş yaptığı konuşmada; Scientific American Worldview ‘ın güncel verilerini kaynak göstererek Singapur biyoteknoloji endüstrisinin, Amerika’dan sonra dünyada ikinci sırada yer aldığını Türkiye’nin ise 46. sırada yer aldığını belirtti. Bu doğrultuda Singapur ve Türkiye karşılaştırması yapan Dr. Varlıbaş; ekonomik büyüme için gerekli unsurları ortaya koyarak; “Türkiye gelişme potansiyeli çok yüksek bir ülke; dünyadaki 18.  Büyük ekonomi olarak biyoteknoloji alanında henüz hak ettiği yerde değil; ama daha güzel noktalara gelecek” dedi.

Satın Alma Gücü Paritesi’ne (SGP) göre kişi başı mili gelir sıralamasında Singapur’un geçen yıl 87 bin 82 dolarla dünyada üçüncü sırada yer aldığını belirten Dr. Varlıbaş; “ülkenin ekonomik üstünlük kazanmasında biyoteknolojiyi stratejik sektör olarak seçmesi çok önemli bir etkendir” dedi.

Singapur’un küçük bir ada ülkesi olarak algılanmasına rağmen biyoteknoloji endüstrisi açısından Güney Asya ve Asya Pasifik bölgesinin en gelişmiş ülkesi olduğunu belirten Dr. Varlıbaş; “Singapur hükümeti biyoteknolojiyi stratejik bir alan olarak belirledi ve sektörün büyümesi, inovatif ürünlerin üretilmesi amacıyla 10 yıllık bir süre zarfında adım adım hazırladığı programları uyguladı. Singapur hükümeti tarafından biyoteknolojiye yönelik çok büyük yatırımlar ve altyapı çalışmaları gerçekleştirildi; endüstri çalışmalarını teşvik edici, özendirici ve yönlendirici politikalar uygulandı. Western Üniversitesi kaynaklarına göre çeşitli klinik araştırmalar, dönüşüm projeleri, araştırma projeleri üzerine çalışan bilim insanlarına milyon dolarlar değerinde kaynak sağlandı. Özellikle 2011 ila 2015 yılları arasında biyoteknolojide sürdürülebilir büyüme önemli boyuta ulaştı” diyerek Singapur’un biyoteknoloji alanına verdiği önem ve gerçekleştirdiği yatırımlara ilişkin açıklama yaptı.

                                                Yeni Bir Mücadele Alanı

Dr. Ercan Varlıbaş; biyoteknolojinin ekonomide stratejik bir sektör olduğunu vurgulayarak ülkelerin rekabette öne çıkmak için yüksek teknolojili, inovatif ürün üretmek üzere birbirleri ile yarış halinde olduklarını açıkladı. Gelişmiş ülkelerde doğup büyüyen dünya devi firmaların, gelişmekte olan ülkelerin büyüyen firmalarına saldırdıklarını da anlatan Dr. Varlıbaş; büyüyen firmaların küçüklerin önlerini kesmek için yasal olmayan yollara başvurmaktan çekinmediklerini gördüklerini de sözlerine ekledi.

VSY Biotechnology Dünyada İlk 10’da

Bağımsız araştırma şirketi Marcet Scope verilerine göre VSY Biotechnology’nin dünya göz biyoteknolojisi alanında 10. sırada yer aldığını açıklayan Dr. Varlıbaş; Türkiye’de VSY Biotechnology gibi dünya ülkelerine ihracat gerçekleştiren biyoteknoloji firmalarının artış göstermesi halinde ülkenin biyoteknoloji endüstri sıralamasındaki yerinin daha üst noktalara taşınabileceğini belirtti. Dr. Varlıbaş, ülkede zengin bir biyoteknoloji ikliminin oluşmasının kendilerini memnun edeceğini ifade etti.

Leave a Comment

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH